Celostátní přebor v ZZZ 2024

datum konání: 10. 5. – 12. 5. 2024, publikováno: 17. 5. 2024

V pátek 10. května vyrazila tříčlenná hlídka žactva (Lucie Vacková, Pavlína Viktorová, Jaroslav Hašek) a dorostu (Antonín Hašek, Vanda Knettigová, Eliška Lichá) za doprovodu cvičitelů Martina Matury a Jana Šímy na celostátní přebor ČOS v Zálesáckém závodu zdatnosti (ZZZ). Ten letos pořádala župa Podkrkonošská - Jiráskova, konkrétně T. J. Sokol Úpice, na severu Čech v okolí kempu Radeč. Po příjezdu a utáboření účastníků byl zahájen program večerní hrou pro děti v nedaleké vesnici a poradou pro vedoucí družstev. Na konci večera pak čekalo na všechny příjemné překvapení v podobě polární záře, která byla krásně pozorovatelná více než půl hodiny.

V sobotu ráno se hned po snídani a hromadném nástupu začalo soutěžit. Prvním stanovištěm písecké dorostenecké hlídky byla kardiopulmonální resuscitace (KPR), po jejímž absolvování se již přesunula na start závodní trati dlouhé 5,5 km, na které závodníci překonávali překážky, poznávali souhvězdí, byliny, zvířata a dřeviny, luštili Morseovu abecedu, odhadovali váhy a vzdálenosti, odpovídali na otázky z místopisu ČR a historie Sokola, anebo také uzlovali. Po doběhnutí čekalo na dorostence ještě stanoviště, kde si měli ze špalíku připravit a rozdělat oheň a přepálit provázek ve výšce 25 cm.
Hlídka žactva začínala ráno na stanovišti s ohněm, poté se přesunula na start závodní trati a celý závod zakončila na stanovišti KPR.
Po závodě dětí následoval také bonusový lehce upravený závod pro dospělé, do kterého nastoupili i naši doprovázející cvičitelé (Jan Šíma, Martin Matura).

Letošní kopcovitá závodní trať dala hlídkám zabrat. Perličkou byly také připravené špalíky na stanovišti ohňů, které byly mírně navlhlé, takže se některým vůbec oheň rozdělat nepodařilo. Nicméně závodníkům přálo aspoň příjemné polojasné počasí.
Po dokončení závodu strávily hlídky zbytek odpoledne cvičením párové akrobacie, hraním karet a houpáním se na lesní houpačce. Večer byl pro všechny připraven táborák se spoustou písniček.

V neděli již následovalo balení věcí a slavnostní vyhlášení. Ve velké konkurenci se hlídka dorostu umístila na pěkném 7. místě (ze 13 družstev), hlídka žactva na výborném 5. místě (z 20 družstev) a hlídka dospělých překvapivě vybojovala 1. místo (z 12 družstev) a stala se tak přeborníkem ČOS v ZZZ.
Všem hlídkám patří velká gratulace za předvedené výkony a poděkování za úspěšnou reprezentaci Odboru všestrannosti T. J. Sokol Písek.

Fotografie - odkaz zde
Výsledky - žactvo, dorost a dospělí