Letní stanový tábor 2024

datum konání: 12. 7. – 27. 7. 2024, publikováno: 30. 7. 2024

Ani letos nesměl o prázdninách chybět stanový tábor Sokola Písek, který se tentokrát uskutečnil v netradičním posunutém termínu. Z důvodu XVII. všesokolského sletu (viz předchozí příspěvek) konaného v prvním červencovém týdnu se táborníci sešli u autobusu do Záblatí u Prachatic až v pátek 12. července. Na louku u hranic Šumavy přijeli písečtí sokolové již pošesté, tentokrát v celkovém počtu 52 táborníků a 18 vedoucích. Po výstupu všech cestujících a shromáždění zavazadel byly děti rozděleny do věkově podobných družin a během dvou následujících dnů si postavily celé tábořiště.

Po dostavbě tábora začal klasický táborový program, který se skládal zejména z výukových lekcí zálesáckých zdatností (uzly, ohně, mapy, zdravověda, rostliny), dále z výletů po okolí, různých her a sběru bobříků. V prvním týdnu táborníci absolvovali stezku odvahy, ti starší také vyrazili na vícedenní výlety. Kromě toho proběhly i první soutěže, a to Tarzanův a Hoganův běh. Večery trávili účastníci u táboráků nebo u táborových kamen za doprovodu kytar a zpěvu písní. V sobotu 20. července pak mohli tábořiště navštívit rodiče a známí.
Druhou půlku tábora naplňovaly další různé soutěže - běžel se všestrannostní závod, dřevorubecká soutěž a orientační běh, přičemž starší táborníci si tento orienťák zaběhli v noci. Pro všechny byla také připravena noční bojovka. Na programu byly ještě výlety, samo-se-to (družiny si museli sami uvařit) a rovněž další táboráky. Letošním zpestřením byl Kinematograf bratří Čadíků, což bylo letní kino v Záblatí se čtyřmi filmy během čtyř večerů. Na tomto promítání se postupně vystřídala téměř všechna družstva z tábora. Někteří po filmu na záblatském fotbalovém hřišti rovnou přespali do dalšího dne.

Tématem letošního tábora byli Piráti. Pět herních posádek se mezi sebou každý den utkávalo v krátkých tematických hrách a dva dny před odjezdem se tyto posádky vydaly na celodenní výpravu za objevením pirátského pokladu. U závěrečného táboráku pak na ně čekala zasloužená sladká odměna.

V pátek před odjezdem se začalo s bouráním táborových staveb a v sobotu 27. července po sbalení všech věcí děti nastoupily do autobusu, který je odvezl zpátky do Písku.

Fotky z tábora naleznete v naší galerii.