Noc sokoloven 2024

datum konání: 28. 9. 2024, publikováno: 2. 10. 2024

Během sváteční soboty 28. září otevřel Odbor všestrannosti dveře písecké sokolovny široké veřejnosti v rámci každoroční akce Noc sokoloven. V Písku se letos uspořádal 6. ročník, nicméně některé sokolské jednoty se do této události ČOS zapojily již podesáté. Tradiční červnové datum Noci sokoloven muselo tento rok ustoupit nácvikům na slet a župním sletům, a proto se po pěti letech tato akce přesunula na konec září jakožto vyvrcholení týdne Sokol spolu v pohybu a Evropského týdne sportu.

Tématem letošního ročníku byla první československá zlatá olympijská medaile, kterou získal na Olympiádě v Paříži v roce 1924 sokol Bedřich Šupčík ve šplhu na laně. Proto ihned po vystoupení dívčí párové akrobacie od skupiny FalconWings, kterým byla akce zahájena, na příchozí návštěvníky čekalo v písecké sokolovně deset lanových disciplín - uzlování, skákání přes švihadlo, šplhání, prolézání atd. Kdo splnil všechny disciplíny, získal od organizátorů věcnou odměnu.

Zvláštní soutěží, do které se mohl zapojit opravdu každý, byla výzva Vylezme spolu na Eiffelovku!, jež spočívala v tom vyšplhat v součtu společnými silami do výšky Eiffelovy věže, tj. do výšky 330 metrů. Zkušenější mohli vyšplhat klasické lano uchycené ke stropu, nicméně pro mladší zde byly připraveny lavičky zavěšené jedním koncem o žebřiny, po nichž se děti přitahovaly vzhůru k žebřinám právě pomocí lana. Tato výzva byla nakonec v průběhu odpoledne pokořena hned dvakrát, celkově se totiž povedlo našplhat 678 metrů. Do výzvy se zapojilo na 53 návštěvníků, přičemž nejvíce metrů vyšplhala Zuzana Sláviková (108 m) a nejmladším šplhačem, teprve dvouletým, byl Jan Vávra (8 m).

Další částí programu bylo večerní posezení u ohně s možností opečení si vlastních pochutin a za doprovodu tří kytaristů. Během toho se ve stmívající sokolovně také uskutečnila stezka pro děti, která vedla jejími různými zákoutími. Po ukončení akce pro veřejnost se u plápolajícího ohně sešli zájemci z řad členů Odboru všestrannosti, pro které byla ještě připravena strašidelná stezka sokolovnou. Po jejím absolvování sokolíci pomohli s úklidem a někteří z nich pak v sokolovně také přespali do druhého dne.

V naší galerii již naleznete fotografie z akce od členů píseckého Sokola Máry Matošky (Odbor všestrannosti) a Vládi Teringla (TeriFoto)