Zpět na hlavní stránku

Odhalení pamětní desky

datum konání: 8. 10. 2019, publikováno: 9. 10. 2019

V podvečer 8. 10., tedy u příležitosti Památného dne sokolstva, se u písecké sokolovny konalo slavnostní odhalení pamětní desky, připomínající výročí sto padesáti let od založení TJ SOKOL Písek. Slavnostního odhalení se ujal starosta Sokola Písek bratr Milan Matějka, akci organizoval odbor všestrannosti.

Sokol byl v Písku založen 12. července 1868, inspirací mu byla návštěva příbramských Sokolů, kteří v červenci 1867 putovali přes Písek na Zvíkov. Prvním starostou píseckého Sokola byl zvolen tehdejší starosta města Tomáš Šobr. Na místo cvičitele byl přijat Josef Ošťádal, který se stal i prvním náčelníkem Sokola Písek. Více informací o vzniku naší jednoty naleznete v sekci Historie.

Impulzem pro vznik pamětní desky byl loňský rok, kdy písečtí Sokolové slavili dvě velké události. Jednak výročí 100 let od vzniku Československa a právě výročí 150 let od vzniku naší jednoty. Slavili jsme, jak jinak, než pohybem. Uspořádali jsme slavnostní akademii, vydařený oblastní slet a zúčastnili se XVI. všesokolského sletu v Praze. Avšak hmatatelná památka na založení jednoty v Písku chyběla. A tak vznikla vize vytvoření pamětní desky, která by tuto událost připomínala nejen Sokolům, ale všem občanům a návštěvníkům našeho krásného města. Jsme velice rádi, že se podařilo tuto vizi naplnit a od 8. 10. zdobí pamětní deska píseckou sokolovnu.

Do dalších let přejeme jednotě a všem jejím členům mnoho zdaru!

Fotky z akce naleznete zde.