Zpět na hlavní stránku

Památný den sokolstva 2020

datum konání: 8. 10. 2020, publikováno: 8. 10. 2020

Dopoledne 8. října byli naši krojovaní Sokolové dělat čestnou sokolskou stráž při vyvěšování vlajky ČOS na krajském úřadě v Českých Budějovicích. Na místě byla například hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská a starosta župy Jihočeské Josef Kadlec. Ti ve svých projevech připomněli všem zúčastněným historický význam Sokola a jeho členů, a také význam a důvody oslav Památného dne sokolstva.

V podvečer pak uspořádala naše jednota vzpomínkovou akci na všechny Sokoly, kteří přinesli tu nejvyšší oběť v boji za svobodu, demokracii a nezávislost. V píseckém parku Palackého sadech se sešlo přibližně 100 dětí a dospělých s lampióny, kteří za doprovodu krojovaných Sokolů s prapory utvořili průvod. Z epidemiologických důvodů se lidé museli rozdělit do několika drobných skupin, které vycházely postupně. Také původní trasa byla nakonec zkrácena: šlo se od hudebního pavilonu směrem k poště kolem platanu a líp, které v minulosti vysadili písečtí Sokolové, dále přes Florián a Velké náměstí ke Kamennému mostu a odtud zpět do parku. Na závěr si účastníci vyslechli několik historických faktů u Schrenkova pavilonu nedaleko sokolovny a poté byla akce ukončena.

Fotky z Památného dne sokolstva z Písku i Českých Budějovic naleznete na našem Rajčeti.