Zpět na hlavní stránku

Pozvánka na Památný den sokolstva 2020

datum konání: 8. 10. 2020, publikováno: 28. 9. 2020

Během Památného dne sokolstva (8. říjen) si připomínáme odvážné Sokoly, kteří byli v noci ze 7. na 8. října roku 1941 hromadně zatčeni gestapem v rámci nacistické “Akce Sokol”. Tu noc bylo odvlečeno asi 1500 sokolských představitelů do vězení, kde byli mučeni a následně deportováni do koncentračních táborů, z nichž se většina již nevrátila. Zároveň byla zastupujícím protektorem Reinhardem Heydrichem rozpuštěna Česká obec sokolská.
Památný den sokolstva je také poctou pro všechny sokolské členy, kteří během existence Sokola padli za oběť v boji za svobodu, demokracii a samostatnost. Od roku 2019 je tento den zařazen mezi Významné dny ČR.

V loňském roce si naše jednota Památný den sokolstva připomněla odhalením nové pamětní desky na písecké sokolovně, která upozorňuje na 150 let existence T. J. Sokol Písek.
V letošním roce Vás ve čtvrtek 8. října zve písecký Odbor všestrannosti na večerní lampiónový průvod městem (viz mapa). Sraz je v 17:50 u hudebního pavilonu v Palackého sadech. Ukončení vzpomínkové akce proběhne před 19 hodinou u sokolovny zapálením svíček u pamětních desek.