Zpět na hlavní stránku

Činnost odboru všestrannosti

Kalendář akcí

Termínová listina 2024 - 1. pololetí
Termínová listina 2024 - 2. pololetí - připravuje se
Volnočasové aktivity

Naše pravidelná cvičení

Kromě prázdnin a svátků cvičíme v písecké sokolovně každý den. Učíme cvičence gymnastické i atletické základy, šplháme, hrajeme běhací i míčové hry a provozujeme další pohybové aktivity. Informace o časech cvičení a kontakt na vedoucí jednotlivých oddělení najdete v části Oddělení.

Fotografie ze cvičení jsou k nahlédnutí v naší Galerii.

ODKAZ NA ZÁPIS ke cvičebnímu roku 2023/24.


Plavání

Jelikož plavání patří mezi jednu ze čtyř hlavních oblastí sokolské sportovní všestrannosti, pořádáme pro cvičence, kteří navštěvují některé z našich oddělení, také hodiny plavání. Výuka se koná v píseckém bazénu pravidelně každý pátek od 15:00 do 16:00 mimo svátků a prázdnin. Je určena pro plavce začátečníky (musí uplavat alespoň 25 metrů) a pokročilé.
Pořádáme také plavání pro rodiče s dětmi, u kterých hodiny probíhají v malém bazénku.
Poslední hodina plavání bývá na přelomu května a června.

Pro bližší informace kontaktujte hlavního vedoucího Jana Suka.
sukjan2000@seznam.cz


Akademie

Jednou do roka pořádá Odbor všestrannosti T. J. Sokol Písek veřejnou přehlídku svých činností - tzv. Akademii. Ta je určena pro příbuzné, kamarády, ale i pro širokou veřejnost. Naši členové (od nejmladších po nejstarší) zde předvádí dovednosti, které se v Sokole naučili. K vidění bývají ukázky cvičebních hodin, pódiové skladby, Line Dance nebo cvičení na prostné a trampolíně.

Videa a fotky z některých vystoupeních naleznete na našem YouTubu a v Galerii.


Pyžamový ples

Po několika letech obnovili písečtí sokolové tradici pyžamových plesů, které pořádají pro své členy na přelomu zimy a jara. Naši mladí cvičenci přijdou v tento den do sokolovny ve svých oblíbených, nezvyklých nebo originálních pyžamech, a během plesu tančí, soutěží, cvičí a hrají různé hry. Součástí programu je také módní přehlídka, po které následuje vyhlášení nejlepšího pyžama.

Fotky z posledních plesů můžete shlédnout na tomto odkaze.


Lyžařský kurz

Každý rok se o píseckých jarních prázdninách pořádá sokolský lyžařský kurz. Akce má více než čtyři desítky let trvající tradici, během které se zde naučily lyžovat již celé generace sokolských dětí. Zúčastnit se mohou všechny školní děti počínaje první třídou, podmínkou je alespoň základní samostatnost.
Od roku 2024 se lokalita kurzu přesunula na pomezí Krkonoš a Jizerských hor, a to do Pasek na Jizerou - skiareál Paseky.

V případě dotazů kontaktujte hlavního vedoucího kurzu Libora Jandu.
ljanda@email.cz


Letní stanový tábor

Začátek července patří již desítky let sokolskému stanovému táboru, který se od roku 2019 přesunul na louku kousek od Záblatí u Prachatic (mapa / korespondenční adresa).
Děti společně s vedoucími si celý tábor postaví během prvních dní a pak se věnují výletům, poznávání okolí a nejrůznějším hrám (včetně celotáborové hry). Součástí tábora je také výuka tábornických dovedností, jako je práce s mapou, vázání uzlů, stavba přístřešků, rozdělávání ohně a spousta dalších. Tábora se mohou účastnit děti od 9 let, které jsou zdravotně způsobilé, samostatné a schopné se plně zapojit do programové činnosti.

Z důvodu konání XVII. všesokolského sletu v prvním červencovém týdnu se tábor v roce 2024 uskuteční od pátka 12. do soboty 27. července.
Pro bližší informace kontaktuje hlavního vedoucího tábora Vláďu Veláta.
taborsokolpisek@seznam.cz

Fotky z loňských táborů jsou v sekci Galerie.


Pobyt v přírodě

V průběhu roku se písečtí sokolové účastní mnoha akcí v přírodě jako jsou pěší a cyklistické túry, sjíždění řek, lezení po skalách a v zimě pak například výlety na běžkách. Pravidelnou součástí naší činnosti se staly sokolské vandry, které se konají vždy na Velikonoce a na podzim. Trvají tři až čtyři dny a účastníci se při nich podívají na zajímavé památky či přírodní úkazy, zazpívají si u večerního ohně, přespávají uprostřed lesa a odpočinou si od starostí všedních dní.

Složky v Galerii: Vandry, Vodní turistika, Zbylé akce apod.


Veřejná vystoupení

Kromě akademie nabízí Odbor všestrannosti také možnost vystoupení na společenských akcích jako jsou večírky, maturitní plesy apod. V našem Sokole máme smíšenou skupinu FFF (spojení Five Fellas a Fearless) a holčičí skupinu Falcon Wings, které se zabývají párovou akrobacií, se kterou vystupují po celé republice (viz Galerie).

Odkazy na videa: FFF, Five Fellas, Fearless a Falcon Wings.

Další veřejná vystoupení, kterých se členové písecké jednoty zúčastňují, jsou například pódiové skladby na:
ZÁVODY A SOUTĚŽE

Závody v sokolské všestrannosti

Sokolská všestrannost se skládá z gymnastiky, šplhu, atletikyplavání. T. J. Sokol Písek již tradičně vítá členy Jihočeské župy na závodech v gymnastice a ve šplhu. Obě disciplíny se odehrávají koncem jara v písecké sportovní halesokolovně. V gymnastice měří závodníci své síly na nářadích: prostná, přeskok, hrazda + kladina (pro holky) nebo kruhybradla (pro kluky). Ve druhé disciplíně se šplhá o tyči (mladší kategorie) nebo na laně (starší mužské kategorie).

Někdy se naši sokolové ujmou i závodů v atletice (sprint, skok do písku, hod kriketovým míčkem/vrh koulí, vytrvalostní běh), které se pak většinou konají začátkem května na píseckém atletickém stadionu Dukla.
Závody v plavání se zpravidla konají v lednu ve Strakonicích.

Výsledky z minulých ročníků naleznete v části Výsledky.
Fotografie ze závodů všestrannosti lze najít v části Galerie.


Písecký šplhavec

Písecký šplhavec je soutěž ve šplhu na laně, kterou pořádáme od roku 2000. V této náročné disciplíně se šplhá bez přírazu, tj. pouze za pomoci rukou, přičemž se startuje ze sedu. Dorostenci, dorostenky a ženy šplhají na laně dlouhém 4,5 metrů, hlavní závod pro mužské kategorie probíhá na 8-metrovém laně. Písecký šplhavec je součástí Velkých cen ve šplhu na laně, a je proto kvalifikačním závodem na Mistrovství ČR ve šplhu na laně.
Přijďte v říjnu ochutnat výjimečnou atmosféru této soutěže do písecké sokolovny, abychom společně oslavili výkony zúčastněných borců, kteří usednou pod lano a vydají se vzhůru jen silou vlastních paží.

Rádi bychom touto akcí připomínali veřejnosti, že právě v této ne tak známé disciplíně vybojoval sokol Bedřich Šupčík pro Československo první zlatou olympijskou medaili (Paříž 1924). Svým časem 7,2 sekund stanovil na dlouhá léta světový a olympijský rekord.
Postupem času byl šplh z programu olympijských her vyřazen, avšak v 90. letech oprášili tuto pozapomenutou disciplínu příbramští sokolové, kteří začali od roku 1993 pořádat závod ve šplhu s názvem Memoriál Bedřicha Šupčíka. Počet závodů se postupně rozrostl a dnes probíhá po celé republice systém tzv. Velkých cen, jehož vyvrcholením je Mistrovství ČR ve šplhu na laně - více na webu Svět šplhu.

Na setkání se těší ředitel závodu Stanislav Trávníček.
stanislavtravnicek@seznam.cz

Výsledky z loňských ročníků Píseckého šplhavce naleznete v části Výsledky.
Fotografie jsou obsaženy v části Galerie.


TeamGym - Malá oblast

TeamGym je gymnastická soutěž družstev, která vznikla v minulém století ve skandinávských zemích. Dělí se na dvě obtížnostní skupiny – Malý TeamGymTeamGym Junior. V Malém TeamGymu, který má omezenou obtížnost prvků, jsou dvě závodní disciplíny, a to cvičení na akrobaciiskoky na malé trampolíně. Šest závodníků z družstva jeden za druhým odcvičí akrobatické řady či skoky. V soutěži TeamGym Junior se navíc soutěží ještě v pódiových skladbách.
Do závodního kola Malé oblasti, kterou naše jednota pořádá každoročně v listopadu, spadají závodníci z Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského a západu Středočeského kraje. Závod je na pohled velmi atraktivní a především závodníci TeamGymu Junior, kteří nemají omezenou obtížnost prvků, předvádějí velmi pěkné akrobatické řady a skoky. Všechna družstva, která se zúčastní Malé oblasti, automaticky postupují do Prahy na oblastní přebor.

Ředitelem závodu je Martin Matura.
martin.matura@seznam.cz

Výsledky a fotky z minulých ročníků naleznete v části Výsledky a Galerie.


Memoriál Pepíčka Valenty

Memoriál Pepíčka Valenty je turnaj našich sokolských mužů ve fotbálku. Pravidelně se koná okolo listopadu v písecké sokolovně, a to již přes dvě desítky let. Během této doby se vytvořilo několik stálých týmů, jež mezi sebou každý rok bojují o vítězství. Účast na turnaji je podmíněna členstvím v Odboru všestrannosti T. J. Sokol Písek, ale jako divák je vítán každý, kdo chce zažít skvělou atmosféru a podpořit své příbuzné či kamarády.

Zde naleznete Pravidla memoriálu.
Centrum Odboru všestrannosti

Díky finanční podpoře z tohoto nového projektu ČOS jsme od roku 2020 rozšířili nabídku aktivit určených nejen pro členy Sokola, ale i pro širokou veřejnost. Naším cílem je oslovit co nejvíce dětí a dospělých a nabídnout jim pohybovou aktivitu jako atraktivní náplň volného času. Chceme tak přispět k vybudování všestranného pohybového základu, který je důležitý nejen u každého sportu, ale i v obyčejném životě.

Fotografie z některých akcí jsou k dispozici v naší Galerii.

O chystaných akcích vás budeme vždy informovat prostřednictvím našich stránek!
PŘIHLAŠOVÁNÍ ZDE

Bruslení se Sokolem

Od podzimu do jara nabízíme pro veřejnost volné hodiny bruslení na zimním stadionu. Děti ze všech věkových kategorií si mohou dojít zabruslit společně se sokolskými cvičiteli nebo s rodiči a vyzkoušet svoji bruslařskou formu. K dispozici jsou hrazdičky pro nejmenší, kužely na slalomy nebo hokejky a puk na střílení do branek.
Účastnit se mohou i nečlenové Sokola. Vstupné je dobrovolné.

Fotografie z této akce můžete nalézt v naší Galerii.


Lyžovačka se Sokolem

Program nabízí výlety za lyžováním v průběhu zimní sezóny, částečně též výuku sjezdového i běžeckého lyžování pro děti i dospělé-začátečníky, ale také pro pokročilé.
Pokud máte zájem dostávat podrobné informace o připravovaných akcích, registrujte se do příslušné sekce pomocí přihlašovacího formuláře.
Změna programu vyhrazena!


Letní příměstské tábory

Za podpory Centra OV začal písecký Odbor všestrannosti pořádat o letních prázdninách sokolské příměstské tábory pro tři věkové kategorie dětí. Přihlášení účastníci na nich mají zajištěný všestranně zaměřený program během dne vždy od pondělí do pátku (bez noclehu). Pro táborníky jsou připraveny nejrůznější hry venku i v tělocvičně, cvičení na tradičním i netradičním nářadí, tematická celotáborová hra, výlety a další aktivity.

Na letní prázdniny 2024 se plánuje 6 turnusů - PŘIHLAŠOVÁNÍ ZDE.

Fotky z již proběhlých příměšťáků naleznete ZDE.
Projekty České obce sokolské

Sokol spolu v pohybu

Tzv. týden sokolského cvičení pro veřejnost je jedním z projektů ČOS, který má za úkol rozpohybovat co nejvíce lidí a ukázat, že Sokol stále žije. Je spojen s Evropským týdnem sportu (23. až 30. září) a sokolské jednoty během něho představují celou šíři sportovních, pohybových, kulturních i společenských aktivit Sokola. Odbor všestrannosti láká veřejnost otevřenými cvičebními hodinami, během nichž si může kdokoliv přijít do naší sokolovny zacvičit či otestovat svou kondici.

Fotografie z loňských let si můžete prohlédnout v sekci Galerie.


Památný den sokolstva

V tento den (8. října) si celý Sokol připomíná své odvážné členy, kteří byli v noci ze 7. na 8. října roku 1941 hromadně zatčeni gestapem v rámci nacistické “Akce Sokol”. Tu noc bylo odvlečeno asi 1 500 sokolských představitelů do vězení, kde byli mučeni a následně deportováni do koncentračních táborů, z nichž se většina již nevrátila. Zároveň byla zastupujícím protektorem Reinhardem Heydrichem rozpuštěna Česká obec sokolská.
Památný den sokolstva je navíc také poctou pro všechny sokoly, kteří během existence Sokola padli za oběť v boji za svobodu, demokracii a samostatnost. Od roku 2019 je tento den zařazen mezi Významné dny ČR.
Více informací si přečtete také na webu ČOS.

Písecká jednota během Památného dne vysílá své krojované sokoly na pietní akce do ČB či do Prahy. Po setmění si pak připomíná padlé sokolské duše veřejným lampiónovým průvodem a vypouštěním lodiček se svíčkou po hladině Otavy.

Prohlédněte si fotky v Galerii.


Sokolský běh republiky

S nápadem oslavit den založení Československa pohybem přišla Česká obec sokolská v roce 2019. Vznikl tak závod s názvem Sokolský běh republiky, který se koná vždy 28. října, a který má za úkol pozvednout českou národní hrdost a povzbudit lidi k pohybu. V Písku se běží 5,35km trať, která vede převážně kolem zlatonosné řeky Otavy, a kterou běžci překonávají po nejstarším dochovaném kamenném mostě ve střední Evropě. Běžet mohou také malé děti, pro které je připraven závod na 800 metrů (do 10 let) a 1 500 metrů (11 až 14 let).

Výsledky i fotografie z minulých ročníků naleznete na našem webu.


Noc sokoloven

Noc sokoloven je celorepubliková akce ČOS pořádaná v červnu, která má za cíl seznámit veřejnost s tím, jaké architektonické poklady skrývají sokolské tělocvičny. V tento den se do sokoloven zúčastněných jednot mohou podívat i zájemci z řad široké veřejnosti. Písecký Odbor všestrannosti během této akce umožňuje všem dětem i dospělým, aby si zacvičili na různém nářadí, prohlédli si naše kroniky či fotografie a dozvěděli se něco o historii Sokola a písecké jednoty. Dále se návštěvníci mohou nechat píseckou sokolovnou provést a dozvědět se podrobnosti o jejím vzniku. Večer, po skončení programu, mají děti možnost v tělocvičně přespat.

Fotografie z píseckých Nocí sokoloven naleznete v naší Galerii.


Sokolská kapka krve

Tento projekt ČOS si klade za cíl rozšířit povědomí o nutnosti dárcovství krve a získat navíc nové dárce. Krev hraje pro naše tělo zásadní roli, ovšem dosud nebyla vynalezena její plnohodnotná náhrada. Existuje mnoho lidí, kteří ji potřebují kvůli operaci či vrozené nemoci, ale samotných dárců je v ČR nedostatek. Pojďme to společně změnit.
Více informací naleznete na sokol.eu a na sokolskakapkakrve.cz.

Pokud jste členové T. J. Sokol Písek a rozhodnete se jít darovat krev či krevní plazmu, nahlaste to prosím na e-mail velickova.katerina@email.cz nebo vyplňte tento formulář.


Ročenky Odboru Všestrannosti

Činnost T. J. Sokol Písek je velmi pestrá. Každý rok pořádáme pro děti i dospělé mnoho volnočasových aktivit, závodů, ale i kulturních akcí. Nejdůležitější informace a události z každého roku jsou přehledně shrnuty v takzvaných ročenkách, které přehledně shrnují činnost v příslušném roce: